Macaristan Başbakanı Orban'ın AB başkanlığına yönelik konuşması Meclis'te engellendi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlığını “Avrupa'yı yeniden büyük yapmak” sloganıyla üstlenen Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, altı aylık gündemini sunmak üzere Avrupa Parlamentosu'nda yapmayı planladığı konuşma, gerçekleşmedi. parlamento başkanlarının programına dahil edilmiştir.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Avrupa Parlamentosu'nun (AP) açılışında yaptığı konuşma parlamento başkanları tarafından beğenildi.

Orban'ın Avrupa Parlamentosu'nun Strazburg'daki açılış oturumunda milletvekillerine hitaben yaptığı konuşma, parlamento başkanlarının programa dahil etmemesi nedeniyle izin verilmedi.

Uzun süredir devam eden uygulamaya göre, hükümet başkanları AB Konseyi'nin dönüşümlü başkanlığını devraldıklarında, Avrupa Parlamentosu'na hitap etme, altı aylık görev sürelerinin gündemini sunma ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin sorularını yanıtlama fırsatına sahip oluyorlar.

Kaynaklar, Budapeşte'nin, Orban'ın önümüzdeki hafta (16-17 Temmuz) Salı veya Çarşamba günü genel kurula gelerek Macaristan başkanlığının gündemini sunacağını ve Budapeşte'nin “Avrupa'yı yeniden harika yap” sloganını öne sürdüğünü bildirdiğini bildirdi. .

Ancak her iki kaynak da gündemi belirleyen siyasi grupların başkanlarının Başkanlar Konferansı'nın Avrupa Parlamentosu programında yeri olmadığını söylediklerini vurguladı.

Euronews'in görüştüğü ilk kaynak, Parlamento'nun çalışmalarının her zamankinden daha yoğun olduğunu belirterek Konseyi, Parlamento'nun Avrupa seçimlerinin zamanlamasına ilişkin tavsiyelerini dikkate almamakla suçladı.

Kaynak, “Beş yıl önce, 2019'da, seçimlerin Mayıs ayında gerçekleşmesi nedeniyle Finlandiya başkanlığını son genel kurulda ağırlayabildik, bu da yazdan önce iki genel kurul yapmamıza olanak sağladı” dedi. “Haziran seçimlerinin programımızı etkileyeceği konusunda uyarmıştık.”

İlk kaynak, yeni parlamentonun cumhurbaşkanı ve 14 başkan yardımcısını seçmesinin beklendiğini ve bunun için Salı ve Çarşamba günlerinin müsait olması gerektiğini ekledi.

Takvim, Ursula von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden atanmasına ilişkin Perşembe günü yapılacak onay oylaması için açık kalacak. İlk kaynağa göre Orban'ın cuma günü müsait olması mümkün değil.

Gelecek hafta yapılacak Genel Kurulun gündemi ise 11 Temmuz Perşembe günü Meclis grup başkanlarının yapacağı toplantıda belirlenecek. İlk kaynak, “Son dakikada bir uzlaşma mümkün” diye ekledi.

Ancak bir sözcü, Temmuz genel kurul oturumlarının “Parlamento tarafından Anayasa taslağının hazırlanmasına ve Avrupa Komisyonu Başkanının seçimine (Perşembe günü Başkanlar Konferansı tarafından onaylanması bekleniyor)” ayrılacağını doğruladı.

Sözcü Euronews'e, Macaristan başkanlığının programını Eylül ayından önce Avrupa Parlamentosu üyelerine sunmasının bu nedenle mümkün olmayacağını açıkladı.

Kendisini Çin ve Rusya ile dostane ilişkileri olan tek AB lideri ilan eden Orban, Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüşmesinin ardından önce Moskova'ya, ardından Pekin'e sürpriz ziyaretlerde bulundu.

Orban'ın, NATO'nun 75'inci yıl dönümü zirvesi için yarın ABD'de olması bekleniyor.

Orban'ın Moskova ziyareti Ukrayna ve diğer Avrupalı ​​liderler tarafından kınandı ancak Macaristan başbakanı ziyareti bir yardım çabası olarak gerekçelendirdi.

“Savaşın her iki tarafıyla da konuşabilen ülke sayısı azalıyor” dedi. “Macaristan yavaş yavaş Avrupa'da herkesle konuşabilen tek ülke haline geliyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir