Muhalefet milletvekilleri Yozgat'ta zarar gören tarım alanlarını ziyaret ederek sorunları dinledi – Son Dakika Tarım Haberleri

Yozgat'ta önceki gün akşam saatlerinde yağan dolu ve ardından meydana gelen selin yol açtığı hasarların tespiti için çalışmalar devam ederken; CHP ve İYİ partili milletvekilleri bölgede incelemelerde bulunarak çiftçilerle buluştu. Yozgat'ın Şefaatli ilçesine bağlı Paşaköy ve Halaçlı köylerinde yaşayan çiftçiler, borçlarının ertelenmesi ve bölgenin “afet bölgesi” ilan edilmesi çağrısında bulundu.

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız ve Amasya Reşat Karagöz Milletvekili, Yozgat Parti İl Başkanı Abdullah Yaşar ve Yozgat Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Erbaş, Şefaatli ilçesine bağlı Paşaköy ve Halaçlı köylerinde dolu nedeniyle mahsulleri zarar gören vatandaşlarla bir araya gelerek, zarar görenleri ziyaret etti. Tarım alanlarını yerleştirip bilgi aldı.

CHP Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar, Paşaköy Muhtarlığı önünde toplanan çiftçilere şunları söyledi: “Devlet kurumları bu tespitler üzerinde çalışacak. Bu çalışmalardan sonra başkanımızın hazırladığı tüm tutanakları, raporları bana verin. Konuyu gündeme getireceğiz. Bütün detaylarıyla Meclis'teyiz, tüm gücümüzle bu konunun takipçisi olacağız, bunun çalışmasını birlikte yapacağız.

“GELECEK YIL EKSİ 4 MİLYONLA HASAT SEZONUNA GİTECEK.”

Sorununu Paşaköy milletvekillerine anlatan çiftçilerden Seçkin Türker, şunları söyledi: “Sulama Birliğinin genel merkezini buradaki Şefaatli'ye getirdiler. Greyderimiz ve küreğimiz var ama kapımızda kullanamıyoruz. Elimizdeki hiçbir fırsattan yararlanamıyoruz. Sulama Birliğimizin başkanı şu anda burada değil. “Kanalizasyonlarımız dolu, hiçbiri DSİ tarafından temizlenmiyor” dedi.

Ekili alanları zarar gören çiftçilerden Erşan Oğuz Türker, şunları söyledi:

“Devletimizden ilk isteğimiz şuydu; Mazot, gübre ve tohum tedariği. İkincisi; Bir yılın yenilgisini üç yılda aşacağız. Bu yıl hasat sezonuna 1 milyonun altında giren çiftçilerimizden biri, 4 milyonun altında hasatla girecek. Çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları bir yılı aşmamak kaydıyla faizsiz iki veya üç taksite bölünmelidir. Ülkemizde dolu ve su baskını nedeniyle genellikle yapılamayan arazi altyapı çalışmalarının inşaatı. Çünkü dolu olmasa bile büyük sel hasarlarını görüyoruz ve bunu neredeyse her yıl görüyoruz. “Bir ülkenin kalkınması için önce tarım sonra makine sanayi, tarım ve makine sanayi yoksa ağır makine sanayinin, teknolojik sanayinin hiçbir faydası yoktur.”

“BURADAKİ TÜM TARIM ALANLARI %100 ZARAR GÖRMÜŞTÜR.”

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, toplantı ve incelemelerinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Yozgat ilimizde yaşanan afet sırasında Halaçlı, Paşaköy ve Şefaatli'nin bazı köylerinde şiddetli dolu hasarı meydana geldi. Başkanımız Özgür Özel'in göreve gelmesinin ardından Amasya Milletvekili Reşat Karagöz ile birlikte il başkanımız, ilçe başkanımız ve yetkililerimizle birlikte burada bir dizi ziyarette bulunduk. Çiftçilerimiz kaygılı çünkü hasat zamanı yaklaşırken çiftçilerimiz şunu söylüyor; “Kuraklık ilk önce bizi vurdu.” Ardından dün hükümetin açıkladığı buğday fiyatı onları çok üzdü. Çünkü maliyet 11 liraya yakınken, açıklanan desteklerle bile 11 lirayı bulmak zor. Şimdi de dünkü doluyla birlikte buradaki tüm tarım alanları yüzde 100 zarar gördü. Kendisini bizzat il başkanımızla, milletvekili arkadaşlarımızla, ilçe başkanımızla özdeşleştirdik. Çiftçinin istediği şudur; Buralar bir an önce yetkililer tarafından ziyaret edilerek rekolte tespiti yapılmalı, rekolte tespiti yapıldıktan sonra ÇKS'ye kayıtlı olup olmadığına, sigortası olup olmadığına bakılmaksızın buranın tescil edilmesi gerekmektedir. Afet bölgesi ilan edildi ve bu zararların bir an önce çiftçilerimize tazmin edilmesi gerekiyor. Çiftçimizin hasattan elde edeceği parayla bankaya borcu var, mazot ve gübre borçları var, bunları ödeyecek. Burası aynı zamanda sulama birliğinin sağladığı tarımsal sulamadan yararlanan bir bölge. Maaşlarını Sulama Birliğine borçlular. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçlarının en az iki yıl faizsiz ertelenmesini istiyorlar. Burada çoğunlukla kredi kartı borçları var. Tüccarlara borcu olan insanlar var. Çiftçi şu anda gerçekten içler acısı durumda. Hükümetin çiftçilere milli gelirden hak ettiği yüzde 1'lik payı vermemesinin yanı sıra, şu anda açıklanan fiyatla çiftçiler zaten çok zor durumda. Hükümete soruyoruz; Yozgat ilinde olduğu gibi Türkiye'de de dolu ve sel nedeniyle afet bölgesi ilan edilmesi gereken yerlerin bir an önce afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve dün alınan kararla 11 liralık ciddi bir zarara uğradılar, acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. En az 15 lira buğdayınız var. Çiftçilerimizin yanında olacağız. Bunu hükümetten ve cumhurbaşkanından açıkça rica ediyoruz. “Çiftçilerimiz şu anda gerçekten zor durumda”

“Çiftçilerimizin uğradığı zararın devletten giderilmesini rica ediyorum.”

CHP heyetinin ardından İYİ Yozgat Partisi Milletvekili Lütfullah Kayalar da Şefaatli ilçesine bağlı Paşaköy ve Halaçlı köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kayalar, incelemelerinin ardından yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Şefaatli ilçesine bağlı Paşaköy ve Hallaçlı köylerinde ekili alanlar, özellikle Ekinciuşağı, Köycü, Kuşçu, Yassıağıl, Saray, İğdecik, Harkasan, Hacımusalı, Köycü, Kördeve, Arslanhacılı, ırhacılı, Yukarıelmahac. . Buradan hükümete sesleniyorum; Hasata 20 gün kala böyle bir felaketin yaşanması çiftçilerimiz açısından büyük bir talihsizliktir. Yaklaşık 150 bin dönüm ekili alan zarar gördü. Mağdur çiftçilerimize gübre ve tohum desteği sağlanmalı, kredi borçları ertelenmelidir. Konuyu Meclis'te takip edeceğiz. Kooperatife borcu olmayan çiftçimiz neredeyse yok. İcara'da tarlaların çoğu ekildiği için çoğunun sigortası yok. “Yozgat'taki çiftçilerimizin bu tür masrafları karşılaması çok zor, devletimiz zarar gören çiftçilerimize yardım eli uzatacaktır.”

HASAR TESPİTİ DEVAM EDİYOR

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan da dolu, sağanak yağış ve selden etkilenen köyleri ziyaret ederek hasar tespit komisyonunun yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi aldı ve çiftçilerle buluştu. Vali Özkan, tespit çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü ve en kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Özkan, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“İlimizde şiddetli yağış ve yoğun dolu nedeniyle başta Merkez, Yerköy ve Şefaatli ilçelerimiz olmak üzere köylerimizin altyapı ve tarım alanları zarar gördü. Yağışların durmasının ardından meydana gelen hasarların tespit edilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüklerimiz, AFAD ve il/ilçe özel İdare ekiplerimiz tarafından ivedilikle hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Sel ve dolu mağduru vatandaşlarımıza ilgili mevzuat çerçevesinde yapılabilecek yardımlar konusunda titiz çalışmalar yapılıyor. “Ayrıca yoğun yağış ve dolu nedeniyle YHT hattında meydana gelen olumsuzluklar giderilerek sabah saatlerinde seferler yeniden başladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir