Nvidia 430 milyar dolar değer kaybıyla üçüncü sıraya geriledi

Geçtiğimiz hafta Microsoft ve Apple'ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi haline gelen Nvidia, üç günde yüzde 6,7 değer kaybetti.

REKLAM

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia, dünyanın en değerli şirketleri arasında yine üçüncü sıraya geriledi.

Şirketin hisseleri art arda üç gün düştükten sonra Pazartesi günü yaşanan son %6,7'lik düşüş 430 milyar dolarlık değer kaybına yol açtı.

Son iki ayın en güçlü düşüşü, stoklardaki artışın getirdiği satış dalgasından kaynaklandı.

Geçtiğimiz hafta Microsoft'u 3,34 trilyon dolar değerle geride bırakan Nvidia'nın piyasa değeri 2,9 trilyon dolara geriledi.

Geçtiğimiz hafta Nasdaq borsasında 140 dolara yükselen Nvidia hisseleri Pazartesi günü 118 dolara geriledi.

Kamuoyunun yapay zeka konusundaki çılgınlığı son yıllarda Nvidia'nın hisse senedi fiyatlarını artırdı. Şirketin hisseleri 2024'te şu ana kadar %140 arttı.

Bu artış, Nvidia'nın grafik yongalarının yapay zeka modellerini eğitmek ve çok yönlü görüntüler oluşturmak için verileri hızlı bir şekilde organize edebilme yeteneğinden kaynaklanıyor.

Bu yıl yatırımcılarına yüzde 140 kazanç sağlayan Nvidia, önde gelen yapay zeka şirketi Super Micro Computer Inc.'den sonra en iyi performans gösteren ikinci hisse senedi oldu.

Hisseleri Pazartesi günü 826 dolardan işlem gören Super Micro Computer Inc., yatırımcılarına bir yılda yaklaşık %280 kazanç sağladı.

Şirketin CEO'su tarafından hisse satışı

Nvidia'nın hisse senedi fiyatı yükselirken, bazı yatırımcılar kazançlarını hisse satarak nakde çevirmeye istekliydi.

Cuma günü, Nvidia'nın yönetim kurulu başkanı (CEO) ve kurucu ortağı Jensen Huang'ın geçen hafta başında şirketteki yaklaşık 95 milyon dolarlık hissesini sattığı ortaya çıktı.

Bazı analistler Nvidia'daki oynaklığın daha geniş bir pazar düşüşünü tetikleyebileceğinden endişe etse de çoğu analist hâlâ şirket için güçlü bir gelecek görüyor.

AJ Bell yatırım sorumlusu Russ Mould, “Bazı ABD teknoloji hisselerinde dün gece yaşanan satışlar kalıcı bir hasara yol açmış gibi görünmüyor” dedi.

Mold, “Elbette, Nvidia'nın yaklaşık %7'lik düşüşü piyasada bir değişim gördüğümüze dair alarm zillerini çalmış olabilir. Hisse senetlerinin her zaman düz bir çizgide hareket etmediğini hatırlamanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Herkesin Nvidia'ya koşması, insanlar arasında potansiyel kârı kaçırma korkusu yarattı. Sonra daha da fazla insan aynısını yaptı ve hisseler daha da yukarılara çıktı: Ateşli satışlar diğerlerini de takip etmeye yöneltti. kalabalık ve panik “Daha da kötüleşebilir.”

Nvidia, Hopper teknolojisinin yerini alacak yeni ve geliştirilmiş çipi Blackwell'i bu yılın sonlarında piyasaya sürmeye başlayacak.

Bazı analistler bunun şirketin hisse senedi fiyatlarında yeni bir yükselişi tetikleyebileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir