Şırnak'ta kafeslerden 30 ton balık toplandı

Uludere ilçesinde su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik barajlar açıldı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda 7 yatırımcı 7 çiftlik kurdu. Şırnak Üniversitesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa geliştirdiği projenin ilk hasadı 30 ton balık oldu.

Vali Cevdet Atay tesisi ziyaret ederek tarım ve orman il müdürü Oktay Sezgin'den proje hakkında bilgi aldı. Şırnak'ın zengin su kaynakları, doğal gölleri ve akarsularıyla büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Sezgin, Şırnak Üniversitesi ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle Uludere Barajı'nda kafeste alabalık üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Bölgede alabalık üretiminin yapılabilir olduğunu ve bu sularda alabalık yetiştirilebileceğini hem bölge üreticilerine hem de bölgedeki üreticilere göstermek amacıyla örnek bir çalışma yürüttüklerini belirten Sezgin, şöyle konuştu: “Bu çalışmalarla 29 ton Uludere bölgesinde 5 ayrı barajda 8 işletme kurulmuş olup, bu işletmelerin yasal izinleri Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. 2024 yılında kurulumuna başlayacağız. 5 barajda toplam kapasitemiz yıllık 294 ton olacak. Sularımızda alabalık üretimi Kasım 2023'te oldukça iyi ve verimli yapılabilecek. “5 ayda 350 grama çıkarabiliyoruz. dedi.

Tesislerin her geçen gün artacağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Katma değerli ürünler elde edeceksiniz. Bu hem bölge ekonomisine hem de istihdama önemli katkı sağlayacak. Alabalık üretimiyle bölgemizde su ürünleri yetiştiriciliğini yaygınlaştıracağız. Bunu bölge halkıyla birlikte kalkınma modeliyle birlikte yapabileceğimizi ortaya koyacağız. Şırnak halkına da değerli bir gıda ulaştırmış olacağız.” “İnsanları buluşturacağız, istihdam sağlayacağız. Katma değerli bir ürünle, yepyeni bir sektörle bu işi Şırnak'ta başarıyla sürdürmeye kararlıyız.”

Programa İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir