Tatilin ardından 60 bin faydalanıcının deprem bölgelerindeki kalıcı konutlara yerleştirilmesine başlanacak.

AFAD Başkanı Memiş, Azerbaycan'da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan sismik konutlarda ve 6 Şubat 2023 depreminin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Akyar ve Gaffarlı mahallelerinde incelemelerde bulunarak yeni konutlarına taşındığı Akgül ailesini ziyaret etti. .

OK Memiş, 6 Şubat 2023'te yaşanan depremin ardından AFAD koordinasyonunda büyük bir mücadele yürütüldüğünü ve afet mağdurlarının ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Depremden etkilenen 11 ilde yürütülen çalışmanın “dünyanın en büyük afet sonrası iyileştirme çalışması” olduğunu vurgulayan Memiş, depremden bir yıl sonra hak sahiplerinin kalıcı konutlara taşınmaya başladığını söyledi.

Memiş, şöyle konuştu: “Çekilişte yaklaşık 80 bin konut çektik. 20 bin vatandaşımızı bu kalıcı konutlara yerleştirdik. Geriye kalan 60 bin yararlanıcıyı da Kurban Bayramı'ndan sonra hem konteynerlerden hem de konteynerlerden kalıcı konutlara yerleştirmeye başlamayı umuyoruz. Kiracı olarak kaldıkları yerlere 200 bin civarında konut kurmayı umuyoruz.” Bu yılın sonuna kadar bunları hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

[Fotoğraf: AA]

Kalıcı konutlar tamamlanana kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

Türk milletinin 6 Şubat depreminde büyük bir özveri, birlik ve beraberlikle dünyaya örnek olduğunu belirten Memiş, şöyle konuştu:


“Vatandaşlarımızı mahcup etmemek adına her zaman birlikte hareket ediyor ve yanlarında oluyoruz. İnşallah tüm kalıcı konutlar tamamlanana kadar çalışmalarımız gece gündüz devam edecek. Bakanlığımız başta olmak üzere diğer tüm bakanlıklarla uyumlu bir koordinasyon içerisindeyiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği TOKİ' Emlak Konut'umuz ve onlarla birlikte çalışan tüm mühendis, teknik personel ve işçilerle birlikte, arka planda gördüğünüz, Maraş'ın kalbinin attığı ve umarım inşaatın başladığı alana bakın. Faydalanıcıların evleri sağlam zemin üzerinde ve sağlam kök saldığı yerlerde” diye konuştu. Sağlam inşaat modelleri, tünel kalıp ve perde beton teknikleriyle çok daha büyük depremlere dayanmaya devam ediyor ve rezerv alan olarak ilan edilen bu alanlarda da girişimlerde bulunuluyor. şehirdeki işyerlerinde ve diğer tesislerde yükseltilip yükseltiliyor.”


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir