“TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni aşamaya geçtik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 6A uydusunun fırlatma töreninde video mesaj gönderdi.

Erdoğan, bugün Türkiye ve millet adına yeni bir gurur kaynağına tanık olduğumuzu, milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya fırlatıldığını, 6A projesinin alt sistemleri, uydu yer istasyonları ve yazılımlarının yüzde 81'inin tamamlandığını söyledi. Türkiye'nin uzaydaki geleceği açısından büyük önem taşıyan çalışmaların tamamlandığını, fazlasının milli imkanlarla üretildiğini vurguladı.

Erdoğan, 2,5 yıl önce uzaya fırlatılan 5B uydusunda olduğu gibi 6A için de SpaceX'in Falcon 9 roketinin tercih edildiğini belirterek, Elon Musk ve SpaceX ile çeşitli alanlarda kurulan iş birliğinin güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin, önündeki tüm engel ve kısıtlamalara rağmen uzaydaki varlığını artırdığını belirten Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ulusal Uzay Programı'nın temel hedeflerinden biri olan ilk insanlı uzay görevini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:


“Türksat 6A ile uydu üretiminde yeni bir aşamaya girmiş bulunuyoruz. Yerli ve milli haberleşmeye yönelik uydumuz 6A, mevcut uydulara yedeklik sağlayacak ve Türksat 6A ile kapasiteyi daha da artıracak. Hindistan, Tayland, Malezya, Endonezya gibi ülkeler daha önce 35 bin 786 kilometre kapsama alanı almıştı.” Yeni uydumuzla Türk uydularının ulaştığı nüfusu 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracağız. Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle birlikte Türksat'ın bölgeye uydu hizmeti ihracatının da önemli ölçüde artacağına inanıyoruz. “Türkiye haberleşme uydularını üretebilen bir ülke haline gelecektir.”

“Ulusal güvenliğimiz açısından büyük önem taşıyor”

Türkiye'nin teknoloji ve tecrübe edinerek uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: güvenlik” dedi.

Türksat 6A uydusunun Türkiye'ye, millete ve yayıncılığa hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, projenin gerçekleşmesinde katkılarından dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech'e teşekkür etti.

Bizi gururlandıran herkese şükranlarını sunan Erdoğan, Türksat 6A'nın hayırlı olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir