Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'da Putin'le görüşecek

Astana'da düzenlenecek Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderler zirvesine katılarak yoğun diplomatik trafiğine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilk kez görüşecek.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan, Türkiye'nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) 24. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Temmuz Perşembe günü yapılacak ŞİÖ genel kurulu öncesinde bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya lideri Putin ile görüşmesi NATO'nun 75'inci yıl dönümü zirvesinden bir hafta önce gerçekleşti. Batılı ülkeler, Erdoğan'ın Washington zirvesine Putin'le yüz yüze görüşebilecek tek NATO müttefiki ülkenin lideri olarak katılacağını yakından takip ediyor.

İki liderin gündeminde Rusya-Ukrayna savaşı, Karadeniz tahıl girişimi ve Akkuyu nükleer santral inşaatındaki son durum yer alıyor. Erdoğan ve Putin'in Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeleri de değerlendirmesi bekleniyor.

Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmenin bu yılın başında Türkiye'de yapılması gerekiyordu ancak Moskova tarafından ertelendi.

ŞİÖ zirvesinin gündemi

ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 24. zirvesi, mevcut cumhurbaşkanı Kazakistan'ın ev sahipliğinde “Çok taraflı diyaloğun güçlendirilmesi: sürdürülebilir barış ve kalkınma için çabalamak” başlığı altında düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra toplam 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının gözlemci olarak katılacağı zirvede Belarus, Moğolistan, Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkmenistan liderleri de hazır bulunacak. ve diyalog ortağı.

Belarus'un ŞİÖ'ye en üstteki onuncu tam üye olarak katılması bekleniyor.

Zirve sonunda Kazakistan başkanlığını Çin'e devredecek. Aynı zamanda Astana Deklarasyonu, “ŞİÖ Kalkınma Stratejisi 2035” ve “ŞİÖ Enerji İşbirliği Kalkınma Stratejisi 2030″un da aralarında bulunduğu çeşitli alanlardaki 20'den fazla belgenin, 2019 yılı sonu toplantısında üye ülke liderleri tarafından kabul edilmesi gerekiyor. zirve.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, zirvenin içeriğine ilişkin Çin basınına yaptığı açıklamada, “önemli stratejik kararlar” beklediğini ve “yeni güvenlik paradigması” yönünde adımlar atılacağını söyledi.

Putin, Haziran ayında Moskova'da düzenlenen ŞİÖ dışişleri bakanları toplantısında “Avrasya güvenlik sistemi” hakkında konuşurken Avrasya kıtasındaki iş birliğini ve kalkınmayı güçlendirmek istediğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve komşu Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya katılmasının ardından Putin uzun süredir yeni ittifaklar kurma arayışındaydı. Bu kapsamda Haziran ayında Doğu Asya'yı gezen, Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret eden Putin, iki köyle imzaladığı Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşmaları ile bölgedeki askeri ittifakı güçlendirecek adımlar attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir