Sıcaklıklar önce düşecek, sonra tekrar yükselecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmincisi Yusuf Ziya Yavuz, yurt genelinde yüksek sıcaklıkların devam ettiğini söyledi.

Yavuz, şöyle konuştu: “Cuma günü bir miktar azalsa da hafta içi 7 gün boyunca yurt genelinde yüksek sıcaklıklar devam edecek. Ancak bugünden itibaren ülkemizin batı kesimlerinde yağışların başlamasını bekliyoruz. Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Doğu Anadolu'da yağmur yağdı Bugün de yağışların devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların etkili olmasını bekliyoruz. Trakya'da da yeni sistemle hafif yağmur ve yer yer sağanak yağışların görülmesini bekliyoruz “Bugün İç Ege, göller bölgesi, İç Anadolu'nun kuzeybatısında ve iç kesimlerde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Batı Karadeniz bölgesinin bir kısmı” dedi.

Yağmurla birlikte sıcaklıklar düşecek

Yavuz, hava sıcaklıklarının hala oldukça yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


“Başkent Ankara'da sıcaklık 36 derece, İstanbul'da ise 34 derece civarında. Perşembe gününden itibaren bu sistem etkisini biraz daha göstermeye başlayacak. Marmara, kuzey ve kıyı Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Deniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda cuma günü kuzey iç kesimlerde, cumartesi günü ise kıyı kesimlerdeki vatandaşlarımızın dikkatli olduğu kuzeydoğu bölgelerde kuvvetli yağış bekleniyor. Cuma günkü yağışlarla birlikte özellikle iç ve batı bölgelerde sıcaklıklar 2-3 derece düşecek.”

Yavuz, Ankara'da sıcaklığın 36 derece olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


Hava sıcaklığı perşembe günü 34 dereceye, cuma günü ise 28 dereceye düşecek ancak hafta sonu yeniden yükselmesini bekliyoruz. Bir günlük soğumanın ardından ülke genelinde yeniden 30 derecenin üzerinde sıcaklıkların görülmesini bekliyoruz evet tahmin. Çarşamba ve Perşembe günü ülkemizin batı kesimlerinde güneyli rüzgarların etkili olacağını belirterek, “Perşembe günü batı bölgelerde hafif toz taşınması ihtimali var. Çok fazla olmasa da havada hafif bir bulut örtüsü görebiliriz. Yer yer hafif yağmur ihtimali var ancak etkili toz taşınmasını beklemiyoruz.”

“Orman yangını riski var”

Bugün ve perşembe günü özellikle batı bölgelerde kuvvetli rüzgarların eseceğini vurgulayan Yavuz, şöyle konuştu: “Önümüzdeki 2 gün boyunca da yüksek sıcaklıklar etkisini sürdürecek. Vatandaşlarımıza özellikle kıyı kesimlerde yaşayanlara ormanlık alana girmemelerini tavsiye ediyoruz. Orman yangını ihtimali var. Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Genel olarak yüksek sıcaklıklara baktığımızda ülke genelindeki ormanlarımıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir