Gordan Jandrokoviç yeniden Hırvatistan parlamentosunun başkanlığına seçildi

Başkent Zagreb'de düzenlenen parlamento oturumuna 151 sandalyeli parlamentodan 150 milletvekili katıldı.

Merkez sağ Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) partisinin adayı Jandrokoviç, 6'ya karşı 144 oyla parlamento başkanı oldu.

Jandrokoviç burada yaptığı konuşmada, 2016 ve 2020'den sonra bugün üçüncü kez aynı göreve seçilmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, şunları söyledi: “Yeni seçilen milletvekillerini bir kez daha tebrik ediyorum, birçoğu parlamentoda oturuyor. İlk defa hep birlikte kaliteli bir görev diliyorum” dedi.

Yeni hükümetin belirleneceği oturumun önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

HDZ'nin üçüncü döneminde zafer

Ülkede 17 Nisan'da yapılan genel seçimlerde HDZ parlamentoda 61 sandalye kazanarak zaferini ilan etti.

Sosyal Demokrat Parti (SDP), Merkez, Halk Partisi-Reformcular, Sivil Liberal Birlik (GLAS), Hırvat Köylü Partisi (HSS) ve İsimli Parti tarafından oluşturulan “Adalet Nehirleri” İttifakı ve In İkinci sırada ise 42 sandalyeyle Soyadı (SSİP) yer alıyor.

“Anavatan Hareketi” İttifakı 14 milletvekiliyle Ulusal Parlamentoya girerken, “Most ve ortakları” İttifakı 11, “Yapabiliriz” İttifakı 10, Istrian Demokrat Partisi (IDS) 2 milletvekiliyle Ulusal Parlamentoya girdi. Kuzeyin Bağımsız Platformu 2 milletvekiliyle, Focus-Repubblica İttifakı ise 1 milletvekiliyle yer alıyor.

TBMM'de azınlık partilerinden de 8 milletvekili bulunuyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) en genç üyesi Hırvatistan'da 2016 ve 2020 genel seçimlerini kazanan HDZ, bu seçimlerde başarı ile üçüncü dönem zaferini ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir