İran'dan Avustralya'ya not: Maslahatgüzar bakanlığa çağrıldı – Son Dakika Dünya Haberleri

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İran'ın protesto notası, bakanlığa çağrılan Tahran'daki Avustralya Maslahatgüzarına iletildi.

Avustralyalı diplomata, Canberra hükümetinin üst düzey İranlı yetkililere ve bazı kurumlara uyguladığı yaptırımların “yasadışı” ve “sorumsuz” olduğu ve Tahran'ın yaptırımlara yanıt verme hakkını saklı tuttuğu bilgisi verildi.

Avustralya Dışişleri Bakanlığı 14 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “İran'ın Orta Doğu'daki istikrarsızlaştırıcı eylemlerine yanıt olarak” Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani ve Kudüs Gücü komutanı İsmail Kaani'nin de aralarında bulunduğu 5 üst düzey İranlı yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu.

Canberra hükümeti ayrıca, 13 Nisan'da İran'a bağlı ticari bir gemiye el koyan Devrim Muhafızları Donanması ile birlikte İran'ın füze ve insansız hava aracı programlarının geliştirilmesine katkıda bulunan 3 kurum ve şirketi de yaptırım listesine eklediğini duyurdu. İsrail.

Açıklamada, “Bu karar, İran'ın Nisan ayında İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş insansız hava aracı ve füze saldırısının ardından ortaklarımız tarafından son haftalarda alınan yaptırım önlemleriyle tutarlıdır.” Avustralya, İran'a yıkıcı faaliyetlerini durdurması ve uluslararası hukuka saygı duyması için baskı yapmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir