İstanbul'da skandal kaza: Dişi çekilen 8 yaşındaki çocuk gözünü kaybetmek üzereydi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Olay, geçtiğimiz hafta Küçükçekmece'de özel bir diş kliniğinde meydana geldi.

Seda Çavdar'ın, 8 yaşındaki oğlu Rüzgar Taha Çavdar'ı diş ağrısı nedeniyle özel bir kliniğe götürdüğü iddia edildi. İlk önce 8 yaşındaki çocuğun filmi çekildi. Bunun üzerine anne Sevda Çavdar'a oğlunun dişinin kurtarılamadığı ve çekilmesi gerektiği söylendi.

Doktor çıkarma işlemine başladı. Çocuk çığlık atarken ateş edilmedi. İddiaya göre, 45 dakika süren ilk tıbbi müdahale sonrasında silahlı saldırı gerçekleşmediği için annenin odadan çıkması istendi.

Anne bu isteği reddederken odaya başka bir doktor çağrıldı. Saldırıyı ikinci doktor gerçekleştirdi.
Rüzgar Taha Çavdar ve annesi Seda Çavdar, özel poliklinikte yapılan diş çekiminin ardından merkezden ayrılarak evlerine döndü.

Bir süre sonra dişi çekilen çocuğun yüzünde bir şişlik oluştu. Daha sonra Seda Çavdar polikliniği aradı. Antibiyotik verilmediğini öğrenen hastane yetkilisi, aileye antibiyotik reçete ederek kullanmalarını söyledi.

YÜZÜ YUTULAN ÇOCUĞUN ATEŞİ ÇIKTI VE KUSMAYA BAŞLADI

8 yaşındaki çocuğun antibiyotik almasına rağmen yüzündeki şişlikler arttı. Çocuğun ateşi çıktı ve kusmaya başladı. Aile daha sonra polikliniğe gitti ve yetkililer onlara bunun bir komplikasyon olduğunu ve olabileceğini söyledi.

Sorunların devam etmesi üzerine aile, eve dönerek başka bir hastaneye kontrol için gitti. Çocuğun mevcut durumunu gören yetkililer, anne Seda Çavdar'a çocuğu derhal devlet hastanesine götürmesini söyledi.

Profesör. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne giden aile, çocuğu muayene ettirdi ve gözlerinde selülit olduğunu öğrendi. Yanlış tedavi nedeniyle kabuslarla dolu günler yaşayan Rüzgar Taha Çavdar, 11 gün hastanede yattı.

“39-40 DERECE OLDU VE KUSMAYA BAŞLADI”

Geçtiğimiz ayın 25'inde Küçükçekmece'de özel bir kliniğe gittiklerini belirten anne Seda Çavdar, şunları söyledi: “Oğlumun görüntüleri orada çekildi, diş hekimi bana oğlumun dişini kurtaramayacağını ve tedavi görmesi gerektiğini söyledi. çıkardı ve çocuğun dişini çekmeye başladı. Önce çocuğun dişini bir aletle hareket ettirmeye çalıştı, oğlum çığlık attı. Rahat bir 45 dakika boyunca oğlumun dişleriyle oynadım. Çocuk çığlık atıyordu. Doktor dışarı çıkıp odadan çıkmamı söyledi. Ben bir anneyim, elim kadar bir çocuğu nasıl bırakabilirim? Daha sonra bunu başaramayınca başka bir doktor çağırdı.

Gelen doktor, Allah razı olsun, hemen çocuğun dişini çektirdi. Tedavi öncesinde ve sonrasında herhangi bir antibiyotik tedavisi almadık. Eve döndükten sonra çocukta hafif şişlik oluştu. Oğlumun bilinci kapalıydı ve morali bozuktu. Daha sonra ateş etmeye başladı. Ateşi 39-40 dereceye yükseldi ve kusmaya başladı. Kliniğin sahibini tanıdığım için aradım. Bana “Sana antibiyotik vermediler mi?” diye sordu. Yapmadıklarını söyledim. Bana hemen antibiyotik verdiler. Antibiyotik kullandık ama kusma geceleri de devam etti. “Oğlumun yüzü daha da şişmeye başladı” dedi.

“OLANIN NEDENİ ENFEKSİYONLU DİŞİN ÇEKİLMESİDİR”

Profesör. 11 gün boyunca Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde tedavi gördüklerini belirten Dr. Çavdar, şöyle konuştu: “Ertesi gün kliniğe gittiğimizde bana 'çok' dediler.Üzgünüm ve bunlar komplikasyon.' dedi. Çocuğun dişlerini fırçalayıp geri gönderdi. Ama oğlumun dişi her yarım saatte bir şişmeye devam ediyordu. Gözü kapanmaya başladı.

Çarşamba sabahı oğlum beni uyandırdı ve şöyle dedi: “Gözlerimi kapattım” dedi. Hemen onu kucağıma aldım ve diş hastanesine götürdüm. “Doktorlar 'Çocuğun dişi enfeksiyon kaptı, enfeksiyon yayıldı, hemen hastaneye gidin ve çocuğunuzu yatırın' dediler. Buraya gelir gelmez doktorlar bizi hemen göz hastalıkları bölümüne yönlendirdiler ve tedavi altına aldık. Enfekte dişin çekimi nedeniyle 11 gün boyunca çocuk enfeksiyon bölümünde yattım' dedi.

“Enfeksiyon beyne yayılırsa sorumlusu kim olacak”

Duruma tepki gösteren Çavdar, şunları söyledi: “Karşı tarafla konuştuğumuzda 'Diş için hastaneye yatmak gerekli midir? Antibiyotikler yetersiz, devam edelim.' dediler. Oğlumun hastalığının adı oküler selülit. Kangrenden bahsediyoruz. Enfeksiyon önce gözlere sonra da beyne yayılırsa bunun sorumlusu kim olacak?

Hiçbir şey istemiyorum, konuşacak kimseyi bulamadım. Daha sonra ameliyat için bana karmaşık bir diş olarak fatura kestiler. Onları aradım, muhtemelen kendilerini savunmaya çalışıyorlar. En azından özür dileyebilirsin dediğimde “Yasaları çok iyi biliyorum” dedi. Bekliyoruz, devlete sığınıyoruz. Artık raporlarımı buradan alıp savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Bu kadar ucuz olmamalı. Bir çocuktan bahsediyoruz. Doktorlar doğrudan “bir gözünü kaybedebilir” dediler. Adaletin yanımızda olmasını istiyorum dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir