Japonya'nın en prestijli edebiyat ödülünü kazanan romancı, ChatGPT kullandığını duyurdu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

33 yaşındaki yazar, ödül töreninde “bu kitabı yazmak için yapay zekanın tüm potansiyelini kullandığını” duyurdu.

REKLAM

Japonya'nın en prestijli edebiyat ödülünü kazanan Rie Kudan, yeni kitabını yazarken yapay zeka kullandığını duyurdu.

Son romanı “Tokyo-to Dojo-to” ile Akutagawa jürisini kendine hayran bırakan ve kitabının “o kadar mükemmel ki hata bulmak zor” olduğu yönünde yorumlar alan 33 yaşındaki yazar, ödül töreninde duyurdu. “Bu kitabı yazmak için yapay zekanın tüm potansiyelini kullandık.”

Rie Kudan, “Kitabın yaklaşık yüzde 5'inin yapay zeka tarafından üretilen cümlelerden oluştuğunu” belirtti.

Yazar, yapay zeka ile sık sık yapılan görüşmelerin kendisine “başka kimseyle konuşamadığı” yönündeki en derin düşüncelerini ifade etmesine olanak tanıdığını itiraf etti ve ChatGPT'nin yanıtlarının bazen romandaki diyaloglara ilham verdiğini kaydetti.

“Yapay zeka yaratıcı potansiyelimi ortaya çıkarmama yardımcı oluyor”

Kudan'ın romanı, yapay zekanın günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldiği hayali bir yakın gelecekte geçiyor. Roman, Tokyo'daki bir parkta suçluların rehabilite edildiği bir yer olarak tasarlanan bir kule inşa eden bir mimarın hikayesini anlatıyor ve toplumun kanunları çiğneyenlere gösterdiği hoşgörüden duyduğu rahatsızlığı araştırıyor.

Kudan, üretken yapay zeka yazılımının yaratıcı potansiyelini açığa çıkarmasına yardımcı olduğuna inanıyor ve yapay zeka ile “iyi bir ilişki” sürdürmek istediğini söylüyor.

Ancak herkes bu durumu onaylamamaktadır. Pek çok kişi bu uygulamayı ahlaki açıdan sorgulanabilir buluyor ve Kudan'ın Japonya'nın imrenilen ödülünü hak edip etmediğini sorguluyor.

Sosyal medyada “Yani yapay zekayı akıllıca kullanarak bir kitap yazmış… Bu yetenek mi? Bilmiyorum” yorumunu yaptılar.

Akutagawa Ödülü'nün organizatörleri yazarın açıklamaları hakkında henüz yorum yapmadı.

2022 yılında piyasaya sürülen yapay zeka uygulaması ChatGPT, isteğe bağlı olarak saniyeler içerisinde metin yazabiliyor. Kültür dünyasındaki pek çok isim bunu “gerçek sanatın” ölümü olarak tanımlıyor.

Bu görüşleri paylaşan John Grisham ve “Game of Thrones” yazarı George RR Martin, 2023'te ChatGPT yaratıcısı OpenAI'ye telif hakkı ihlali iddiasıyla toplu dava açan birkaç yazar arasında yer aldı.

Yine geçen yıl bir sanatçı, Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri'nde verilen ödülü, kazanan görselin aslında bir fotoğraf değil, DALL-E 2 yapay zeka programı kullanılarak oluşturulmuş bir dijital görüntü olması nedeniyle reddetmişti.

Ek kaynaklar • Times, AFP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir