Macaristan'ın AB başkanlığı Ukrayna'yı çıkmaza soktu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Macaristan'ın 1 Temmuz'da Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını devralmaya hazır olmasıyla birlikte, Ukrayna'nın birliğe katılma çabaları altı ay boyunca durabilir.

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban hükümetinin 1 Temmuz'dan itibaren altı ay boyunca Avrupa Birliği politikalarını belirleyecek olması, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılım sürecini dondurabilir.

Macaristan, 31 Aralık'a kadar haftalık gündemi belirleyecek ve Brüksel'deki bakanlar toplantılarına başkanlık edecek ve hangi konuların listenin en üstüne, hangilerinin en altta yer alacağına etkili bir şekilde karar verecek.

Başkanlığın resmi sloganı, Donald Trump'a selam niteliğindeki “Avrupa'yı Yeniden Büyük Yap” olacak.

Bu durum, Orban'ın ayrıcalıklı konumunu milliyetçi ve aşırı sağcı görüşlerini yaymak için kullanacağından korkan diplomatlar arasında rahatsızlık yarattı. Özellikle Birliğin, Macaristan başbakanının şiddetle karşı çıktığı ve bazen veto yetkisini kullanmasını engellediği Ukrayna politikası, donma riski en yüksek politika olarak görülüyor.

Bu korkular Salı günü Budapeşte'nin başkanlığının resmi programını açıklamasıyla doğrulandı. Macaristan'ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı János Bóka, ülkesinin Kiev'in katılım müzakerelerinin altı temasını oluşturan 35 fasıldan hiçbirinin açılmasına yardım etmeyeceğini açıkça belirtti.

Bóka, “Beklentilerime göre fasılların açılması konusu Macaristan'ın başkanlığı sırasında hiç gündemde olmayacak” dedi.

21 sayfalık programda Ukrayna'ya ekonomi, toprak bütünlüğü, yeniden yapılanma, güvenlik, mülteciler, savaş suçları ve serbest dolaşım konularında çeşitli atıflar yapılıyor ancak bunlar genişleme bağlamında tartışılmıyor.

Programda “Genişleme süreci ulusal azınlıkların durumunun iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunmalıdır” ifadesi yer alıyor. Orbán defalarca Ukrayna'daki Macar azınlığın yeterince korunmadığından şikayet etmişti ve Kiev yönetimi, eğitim ve azınlık dillerine ilişkin mevzuatta değişiklik yaparak bu soruna çözüm buldu.

Orban hükümetinin tutumu, dönem başkanlığını yürüten ve Ukrayna'nın adaylığını mümkün olduğu kadar ilerletmeye çalışan Belçika'nın tutumuyla tezat oluşturuyor.

geçen hafta Belçika, Macaristan'ın engellediği Ukrayna ve Moldova için müzakere çerçevesini onaylamak için gereken oybirliğine ulaşmayı başardı.

Bu gelişme, Belçika'nın 25 Haziran'da Ukrayna ile ilk hükümetlerarası konferansı düzenlemesine olanak tanıyacak. Bir başka deyişle bu, görüşmelerin ilk turu olacak.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishyna, “Brüksel'den mükemmel haberler” dedi. “Katılımımızın bir sonraki aşamasına geçiyoruz.”

Ancak bu ivmenin kısa ömürlü olması muhtemeldir.

Heyecanınızı frenleyin

Salı günkü basın toplantısında Bóka, ülkesinin genişleme sürecini “liyakata dayalı, objektif ve inandırıcı” hale getirmeyi ve siyasi dikkati Ukrayna'dan Batı Balkanlar'a kaydırmayı hedeflediğini söyledi.

Bóka, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a atıfta bulunarak, “Gördüğümüz kadarıyla bazı üye devletlerde (ve) kurumlarda doğu üçlüsüne doğru genişleme konusunda bir çeşit coşku var” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı, üyeliğe adım atabilmeleri için Batı Balkanlar'da bu coşkunun bir kısmını yaymayı hedefliyor.”

Bóka, kalıcı aday olan ve AB standartlarından giderek uzaklaşan Sırbistan'ın Macaristan başkanlığı sırasında yeni bir fasıl açmasının “gerçekçi” olacağını ve Karadağ'ın “ne kadar fasıl” önündeki engelleri kaldırması gerektiğini söyledi. olası.” Bóka, önerileri paralel ilerleyen Kuzey Makedonya ve Arnavutluk için yeni bir hükümetlerarası konferans düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bóka, Ukrayna için sürecin 25 Haziran'daki toplantıdan sonra “devam edebileceğini”, ancak bunun “öngörülen şekilde” ve ancak Avrupa Komisyonu Ukrayna'nın katılım kapasitesini incelemek için gerekli taramayı yaptıktan sonra yapılması gerektiğini kaydetti. Avrupa Birliği.

REKLAM

Daha sonra Kiev için yeni fasılların açılmasının önümüzdeki altı ay içinde “hiç gündemde olmayacağını” duyurdu.

Dış ilişkiler, vergilendirme ve ortak bütçe gibi genişleme politikası da oybirliği ilkesine dayanıyor; bu, tek bir ülkenin diğer 26 üye ülke tarafından kabul edilen bir kararı engelleyebileceği anlamına geliyor.

Orbán, özellikle Ukrayna ve Rusya konusunda imtiyazlar elde etmek ve anlaşmaları geciktirmek için bu prensibi yaygın olarak kullandı. Macaristan şu anda AB'nin Ukrayna'ya yapacaklarının eşiğinde. 6,6 milyar euro Askeri yardımı engelliyor. Geçen yıl mayıs ayında başlayan bu ablukanın yakın zamanda aşılması mümkün görünmüyor.

Zoltán Kovács, uluslararası hükümet sözcüsü Önce başkanlık döneminde veto yetkisini kullanmak o reddetmişti Bu gerçekleşirse Macaristan ile diğer AB ülkeleri arasındaki gerilimi ciddi şekilde artıracaktır.

Bóka Salı günü ülkenin “dürüst bir komisyoncu” olarak hareket edeceğine ve “adil” çalışacağına söz verdi. Ancak Macaristan'ın “çok açık bir Avrupa alternatifini temsil ettiğini” de sözlerine ekledi.

REKLAM

AB'nin temel görevlerine ilişkin devam eden tartışmalarla İlgili bir konuda Bóka, Macaristan'ın Ursula von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığına yeniden seçilmesine karşı olduğunu yineledi, ancak António Costa (AB Konseyi) ve Kaja Kallas'ın (Yüksek Temsilci) adaylıklarına herhangi bir itirazı olmadığını söyledi. Liderlerin 27 Haziran'da yapılacak Avrupalı ​​liderler zirvesinde isimler üzerinde anlaşmaya varması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir