Ortaokulda herhangi bir değişiklik var mı? Ortaokulda devamsızlık nedeniyle bir yıl başarısız olmak mümkün mü? – Son dakika eğitim haberleri

Okullar kapanınca öğrenciler notlarda dalgalanma olup olmadığını araştırmaya başladı. Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararlar uygulanmaya başlandı. Peki ortaokulda bir dalgalanma var mı? Ortaokulda devamsızlık nedeniyle bir yıl başarısız olmak mümkün mü?

Yayınlanma: 10.06.2024 – 15:08

Abo Ol

Google Haberleri

Yaz tatiline hazırlanan milyonlarca öğrenci karnelerini alacakları günü beklemeye başladı. Peki ortaokulda bir dalgalanma var mı? Ortaokulda devamsızlık nedeniyle bir yıl başarısız olmak mümkün mü?

ORTAOKULDA YETERLİLİKLER VAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl eğitim-öğretim yılında bazı değişiklikler yaptı. Mevzuat değişikliğiyle liselerde sınıf tekrarı yeniden gündeme getirildi ve açıköğretime geçiş zorlaştırıldı. İstisnai durumlarda öğrenciler açık liselere kayıt yaptırabilecektir.

Değişiklikle birlikte lisede öğrencilerin genel not ortalaması 50 olan sınıf geçme uygulamasına son verildi. Yıl sonu geçme puanının 50 olması koşuluyla en fazla 1 dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa doğrudan geçiş yapabilecektir.

Ortaokullarda kanuna göre başarısızlık öngörülmemektedir. Ortaokulda final ortalaması 45'in altında olan öğrencilerin tekrarına Bölüm Öğretmenler Kurulu karar verir.

Alakalı haberler

Lisede herhangi bir değişiklik var mı?  4 dersten başarısız olmanız durumunda sınıfta kalmanız mümkün mü?

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir