Osmaniye'de şiddetli yağışlar tarım arazilerine zarar verdi

Osmaniye'de 3 gündür aralıklı olarak devam eden sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Dün yaşanan yağmur ve rüzgarın ardından Düziçi ilçesinde buğday ve arpa ekim alanı zarar gördü. Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, alanda hasar tespit çalışması yapmaya başladı. Bazı çiftçilerin TARSİM sigortası yaptırması, sigorta uzmanlarının hasarı tespit etmesi nedeniyle umut ışığı oluştururken, sigortası olmayan çiftçiler ise Bakanlığa sunulan raporlar doğrultusunda Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin cevabını bekleyecek. Tarım ve Ormancılık Politikaları.

Çiftçi Bilal Mülayim, Osmaniye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu ve devletimizin TARSİM'i olmayan vatandaşlarımıza sahip çıkmasını istediğini söyledi. 'Son bir haftadır şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle buğday, arpa ve tahıl ürünlerimiz zarar gördü, yas tutuyoruz. Bazı bölgelerde mahsullerimiz çoğunlukla uyku halindeydi. 15 gün sonra hasat yapacaktık ama ürünlerimiz zarar gördü. İlçe tarım müdürlüğünden yetkilileri aradık, tarlalarımızı gezdiler, incelediler. TARSİM sigortası olmayan çiftçilerimize İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin rapor hazırlayıp dosya hazırlayıp sunacaklarını ve ellerinden geldiğince yardımcı olacaklarını anlattı. “Bölgemiz diğer iller gibi deprem bölgesi olduğundan devletimizin TARSİM'i olmayan çiftçilerimizin elinden tutmasını ve sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Bu yıl ürünlerinin çok verimli olduğunu ancak yağmurdan zarar gördüğünü belirten çiftçi Mehmet İşlek, şöyle konuştu: 'Buğdayımızı hasat etmek üzereydik ve yağmurdan zarar gördü. Zararımız büyük, sanki tahıl kalmadı, yarısı zarar gördü. “Buğdayımız çok güzeldi, başakları çok büyük ve verimliydi ama zarar görmüştü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir