Rekabet Kurumu'na Ödül | Genel Haberler

Rekabet Kurumu, Uluslararası Rekabet Ağı (ICN) ve Dünya Bankası tarafından her yıl düzenlenen Rekabet Savunuculuğu Yarışması 2024'te ödüle layık görüldü.

Rekabet Kurumu'nun sosyal medyada yayınladığı basın açıklaması şöyle:

Rekabet Kurumu, Uluslararası Rekabet Ağı (ICN) ve Dünya Bankası tarafından her yıl düzenlenen Rekabet Savunuculuğu Yarışması'nın 2024 yılı kazananları arasında yer aldı. Rekabet otoritelerinin, sektör düzenleyicilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının rekabeti teşvik etmedeki önemli rolünü vurgulamayı ve rekabeti savunmada başarı öykülerini paylaşmayı amaçlayan bu yarışma, her yıl farklı temalarda düzenleniyor.

Rekabet ve Piyasa Kurumu, bu yılın temalarından biri olan “Savunuculuk Yoluyla Sanayi Politikalarına Rekabetin Entegrasyonu” başlıklı yarışmaya katılarak, rekabetten kaynaklanabilecek rekabet sorunlarına yönelik müdahaleler konusunda gerçekleştirdiği çalışmayla ödüle layık görüldü. Şubat 2023'te piyasalarda meydana gelen depremler.

Borsa İstanbul rekor kırdı

Bilindiği üzere, Şubat 2023'te yaşanan yıkıcı depremin ardından Rekabet ve Piyasalar Kurumu, iyileştirme çabalarını geciktirebilecek rekabet sorunlarını daha iyi anlamak amacıyla yerel paydaşlarla temasa geçti. Bu sürecin en önemli paydaşları arasında yer alan bölgesel kalkınma ajansları, ticaret ve sanayi odaları ile doğrudan iletişim kanalları kurularak rehberlik sağlanarak rekabeti engelleyici uygulamaların önlenmesi hedeflendi. Alınan geri bildirimlerin ardından, potansiyel rekabet sorunlarının hızlı bir şekilde belirlenmesi amacıyla sektörde sürekli bir inceleme başlatıldı.

Bu faaliyetler aynı zamanda özellikle inşaat ve sağlık gibi toparlanma açısından kritik sektörlere odaklanan soruşturmaların başlatılmasına da yol açtı. Örneğin bölgedeki bazı çimento üreticilerinin kendi aralarında satış fiyatlarını sabitlediği yönünde soruşturma başlatıldı. Rekabet Kurumu'nun depremden etkilenen bölgenin ekonomik olarak toparlanmasına katkı sağlamayı ve adil rekabet koşullarını korumayı amaçlayan bu girişimleri, sosyal ve ekonomik zorluklar karşısında hızlı ve etkili çözüm üretme yeteneğini de ortaya koydu.

Ödüller, 16 Mayıs 2024 tarihinde Brezilya'nın Sauípe kentinde düzenlenen ICN Yıllık Konferansı'nda düzenlenen ödül töreninde sahiplerine takdim edildi. Törene kurumumuz adına Rekabet Uzmanı Esra Küçükikiz ve Rekabet Uzman Yardımcısı Sebahat Yılmaz katıldı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir