Şanlıurfa'da 2 mahallede kuduz nedeniyle karantina

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Batıkent Mahallesi'nde sokak köpeği tarafından ısırılan şahsın ihbarı ile başlayan ve ardından yapılan kontrollerde, söz konusu köpeğin kuduz testinin pozitif çıktığı belirtildi.

Açıklamada şu hususlara dikkat çekildi:

“Söz konusu alan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda karantina bölgesi ilan edildi. Veteriner hekim gözetiminde karantina bölgesinde toplanan sokak hayvanları rehabilitasyon merkezimize getirilerek bakım merkezlerine götürülüyor. Karantina dönemi bittikten sonra bize emanet edilen canlarımızın sağlığı için kısırlaştırma ve rehabilitasyon süreçleri başlatılacak.” “Haliliye ilçesinin bakımlı mahallesinde yer alan, hayvanların akıbetini merak eden tüm hayvanseverlerin ziyaretine açık olan tesisimiz, her an ve her göreve müdahaleye hazırız.”

Batıkent İlçesi'nde 4 Haziran'da sokakta yürüyen Mustafa Şahin'e sokak köpeği saldırdı ve kolundan ve bacağından ısırılan Şahin, Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Payamlı Kırsal İlçesinde de karantina uygulaması başlatıldı

Öte yandan 30 Mayıs'ta Payamlı Kırsal Mahallesi'nde 16 yaşındaki Ufuk Kılıç'a saldıran sokak köpeğinde kuduz tespit edildi.

Karantinanın başladığı mahallenin girişine “Dikkat kuduz riskli bölgeye” yazılı tabela asıldı.

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada, kentteki sahipsiz hayvanların toplanması, rehabilitasyonu ve tedavi süreçlerine ilişkin toplantı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Eyyübiye ilçesinde 2 sokak köpeğinde kuduz vakası ve bu hayvanların vatandaşlar tarafından ısırılması konusunun da toplantı gündemine getirildiği, her iki vakanın da İl Müdürlüğü tarafından yakından takip edildiği kaydedildi. Tarım ve Orman Politikaları ve Sağlık Müdürlükleri ile yaralı vatandaşların aşı işlemlerine ivedilikle başlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Hasan Şıldak, kent merkezinde kuduz vakalarının görülmesinin büyük risk oluşturduğunu belirterek, ilgili kamu kurumları ve tüm belediyelere “Sokak hayvanlarının aşılanması konusunda seferberlik yaklaşımıyla çalışmaları” talimatını verdi. kuduz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir