Slovak Başbakanı Fico, suikast girişiminin ardından ilk halka açık etkinlikte

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Bir kasabada öldürülen Fico'nun sağlık durumu uzun süre ciddi kaldı.

REKLAM

15 Mayıs'ta Slovakya'nın Handlova kasabasında suikasta uğrayan Başbakan Robert Fico, o tarihten bu yana ilk kez Cuma günü kamuoyu önüne çıktı. Ülkenin başkenti Bratislava'daki Devin Kalesi'nde, Slovakya'da iki Hıristiyan misyonerin Bratislava'ya ayak bastığı günün anısına dini bayram olarak kutlanan Azizler Cyril ve Methodius Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuştu. Moravya, o zamanki gibi çağrıldı.

Saldırıyı yalnızca “talihsiz bir olay” olarak nitelendiren Fico, konuşmasının büyük bölümünde modernitenin kanser gibi hızla yayıldığını ve buna karşı bir bariyer inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Bunlar bu ülkeye zarar veren ideolojilerdir. Bunlar belki birkaç günlük ideolojilerdir. Slovakya'yı Batı medeniyetini taklit eden bir ülke olarak görmek istemiyorum. Biz gururlu bir milletiz” dedi.

Fico ayrıca Ukrayna'daki savaşın daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüştürülmemesi konusunda da uyardı.

“Önümüzdeki dönemde bir şeyler yapmazsak Ukrayna'daki savaş kontrolden çıkabilir ve daha da yıkıcı bir savaş göreceğiz” uyarısında bulundu.

Havalı Cinayet

59 yaşındaki Fico, 15 Mayıs'ta Slovakya'nın Handlova kasabasında yaptığı toplantı sonrasında taraftarlarını selamlarken yakın mesafeden karnından vurulmuştu.

Videolarda Fico'nun barikatlarda toplanan insanlara yaklaştığı ve bir adamın öne çıkıp kolunu uzattığı ve yakalanmadan önce beş el ateş ettiği sırada el sıkışmak için uzandığı görülüyor.

Saldırının ardından tedavi için 5 saatlik bir ameliyata alınan Fico, iki gün sonra sağlık durumunun kötü olması nedeniyle bir ameliyat daha geçirmek zorunda kaldı. Mayıs ayının sonunda Banská Bystrica'daki hastaneden uçakla başkent Bratislava'ya götürüldü ve orada evinde tedavi gördü.

Fico, o günleri affettiğini açıklarken, “Beni vuran yabancıya karşı nefret duymuyorum” dedi.

“Ona karşı herhangi bir yasal işlem başlatmayacağım veya tazminat istemeyeceğim. Onu affediyorum ve ne yaptığını, neden yaptığını zihninde çözmesine izin veriyorum” diye ekledi.

Haziran başında, aynı zamanda Fico hükümetinde savunma bakanı da olan Slovakya Başbakan Yardımcısı Robert Kaliňák, Fico'nun giderek iyileştiğini ancak kalıcı sağlık sorunları yaşayabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir