STM, Malezya donanmasına 3 korvet inşa edecek

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda “Kıyı Görev Gemisi Batch-2” projesi için tören düzenlendi.

Törene Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin ve Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, STM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Kaya, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Malezya Savunma Bakanlığı temsilcileri ve Türk savunma sanayi firmalarının yöneticileri katıldı.

“LMS Batch-2 sadece başlangıç”

Açıklamada, törendeki konuşmasına yer verilen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Haluk Görgün şunları söyledi: “Türkiye ile Malezya arasında 'Savunma Ürünleri Tedarikine İlişkin G2G Mutabakat Zaptı İmza Töreni' ve 'Kıyı Görev Gemisi (LMS)' Kabul Mektubu (LoA) Devir Teslim Töreni'ni gerçekleştirdik. ) Malezya Kraliyet Donanması için Batch 2 projesi tedarik edilecek. Malezya ilk kez “Savunma ürünlerinin tedariğine yönelik ülke ile G2G Mutabakat Zaptı imzalandı.” dedi.

Ana yüklenicisi STM olan Malezya Kraliyet Donanması'nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan 3 geminin Türkiye'de inşa edileceğini belirten Görgün, şöyle konuştu: HAVELSAN, ASELSAN ve ROKETSAN'ın da aralarında bulunduğu LMS Batch-2 projesi kullanılacak” “Bunun, iki ülke arasında deniz platformları alanında uzun vadeli iş birliğinin sadece başlangıcı olduğuna kesinlikle inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“STM'yi tebrik ediyorum”

Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu Mutabakat Zaptı'nın imzalanmasının her iki ülkeye, özellikle de Malezya'ya fayda sağlayacağına inanıyorum, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bugün gelişmiş bir askeri güçtür, mükemmel savunma teknolojilerine sahiptir ve Batı Asya'nın en gelişmiş askeri üreten ülkelerinden biridir. , STM ve LMS 2. Parti Kabul Mektubu'nun devir teslim törenine tanık oluyoruz. Mutabakat Zaptı'nı imzaladığımızda tarihi LMS alımına 'LOA' vereceğiz çünkü bu, inşaatına başlayacağımız anlamına geliyor. Bugün Türkiye'de üç LMS'i “Tebrik ediyorum”.

“Tecrübemizi ve teknolojimizi dost ülkelere aktarıyoruz”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM olarak 30 yılı aşkın süredir başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını milli ve yenilikçi sistemlerle karşıladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Ülkemizi savunmak için çıktığımız yolda Bugün mühendislik tecrübelerimizi ve teknolojilerimizi dost ve kardeş ülkelere aktarıyoruz. “Pakistan Donanması için inşa ettiğimiz su üstü platformları ve denizaltı modernizasyonlarının ardından, STM ana yükleniciliğinde Ukrayna için iki korvet inşa etmeye devam ediyoruz. “Bir açıklama yaptı.

“Gemilerin inşasına bu yıl başlanacak ve 3,5 yılda tamamlanacak.”

Malezya Donanması'nın gücüne güç katacak bir anlaşmaya imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Güleryüz, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığımızın ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın öncülüğünde dost ve kardeş Malezya Kraliyet Donanması için uluslararası sularda başarıyla yer edinmiş Ada sınıfına dayalı 3 gemi inşa edeceğiz. Gemilerin inşaatına da bununla başlanacak. 3 gemiyi de 3,5 yıl içinde Malezya Deniz Kuvvetleri'ne teslim edeceğiz” dedi. Devletten devlete (G2G) şeklinde imzalanacak anlaşmayla STM, projenin tasarımdan performansa, inşaattan gemilerin teslimine kadar tüm aşamalarından sorumlu ana yüklenici olacak.

Proje kapsamında gemilerin inşası ve teçhizatı Türk savunma sanayi firmalarının yoğun katılımıyla Türkiye'de gerçekleştirilecek. STM ana yükleniciliğinde inşa edilecek gemiler; ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN olmak üzere 50'ye yakın yerli firmanın öncü sistemleriyle donatılacak. “Modern silah sistemleri, sensörler ve komuta kontrol sistemlerine sahip olacak Malezya Korvetleri, Malezya Donanması'na çok çeşitli görevlerde hizmet verecek.”

STM, Malezya donanmasına 3 korvet inşa edecek

STM LMS Batch-II gemisinin özellikleri

Açıklamaya göre, STM tarafından Malezya Kraliyet Donanması'nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanıp özelleştirilen üç korvet, Littoral Task Ship Second Series (LMSB2) projesi kapsamında Türkiye'de inşa edilecek. STM, projenin tasarımdan uygulamaya, inşaattan gemilerin teslimine kadar tüm aşamalarından sorumlu ana yüklenici olacak. STM, projeye ilişkin gemi tasarımı, proje yönetimi, inşaat yönetimi, malzeme/sistem tedariği, entegrasyon tasarımı ve kurulumu, test ve entegre lojistik destek (ILS) faaliyetlerinin yanı sıra tasarım ve ILS dokümanlarının hazırlanmasından da sorumlu olacak.

Proje kapsamında gemilerin inşası ve teçhizatı Türk savunma sanayi firmalarının yoğun katılımıyla Türkiye'de gerçekleştirilecek. STM ana yükleniciliğinde inşa edilecek gemilerde MUHAFIZ (Smash) 30 mm uzaktan kumandalı stabilize top sistemi, CENK 3D arama radarı, ARES 2D yüzey radarı ED sistemi, Scorpion atış kontrol radarı, aldatma sistemi Chaff, Friend-Foe ASELSAN ve diğer elektronik sensörler tarafından geliştirilen Tanıma Sistemi; ROKETSAN tarafından geliştirilen ATMACA gemisavar füzesi, Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ve HAVELSAN tarafından geliştirilen 76 mm top atış kontrol sistemi yer alacak.

99,56 metre uzunluğa ve 2.500 ton deplasmana sahip olacak gemiler, maksimum 26 knot hıza, helikopter iniş platformuna ve 111 kişilik personel kapasitesine sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir