Tüp bebek tedavisinin başarısı hangi faktörlere bağlıdır?

genişletmek

Dişinin yaşı, üretilen yumurtaların kalitesini önemli ölçüde etkiler. Aynı kadının genetik yapısı değişmese de ilerleyen yaşla birlikte özellikle 38 yaşından sonra yumurtaların kromozomal açıdan problemli yani sağlıksız hale gelme riski artar ve dolayısıyla Down Sendromu başta olmak üzere birçok hastalığın görülme riski de artar. gebelik. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden sonra kadının 30 yaş altında olması durumunda blastosist aşamasındaki iyi kalitede tek embriyo transferi ile gebelik elde etme olasılığı %58-60 civarındadır. 40 yaşından sonra oranlar önemli ölçüde düşmeye başlar.

İkinci önemli faktör kadının yumurtalık rezervidir. Yumurtalık rezervinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Mehtap Polat, yumurta sayısının dışarıdan takviye, ilaç veya müdahalelerle artırılamaması nedeniyle düşük rezervlerin tüp bebek tedavisinin başarısını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Tüp bebek uygulamalarında elde edilen yumurta sayısı arttıkça elde edilen kaliteli embriyo sayısı da artmakta, daha gelişmiş embriyolar transfer için seçilebilmekte, kalan kaliteli embriyolar ise dondurularak saklanabilmektedir.

Transfer edilen embriyoların kalitesi, günü ve sayısı da tüp bebek tedavisinin başarı şansını etkiler. Blastosist aşamasına ulaşıldığında ve kaliteli embriyolar elde edildiğinde başarı şansı önemli ölçüde artar.

Rahmin yapısal sorunları, karın boşluğuna giden tüplerin uçlarında tıkanmaya bağlı olarak sıvı birikmesi yani hidrosalpinks, rahim iç boşluğundan kaynaklanan polip veya miyom gibi organik problemlerin varlığında, rahim iç boşluğundan kaynaklanan polip veya miyom gibi organik problemlerin varlığında, Tüp bebek tedavisinde gebelik olumsuz etkilenebilir.

Yaşam tarzı ve beslenme de tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını etkilemektedir. Günlük beslenmenize mümkün olduğu kadar mevsim sebze ve meyvelerini eklemek, ağırlıklı olarak zeytinyağlı yiyecekler tüketmek, alkol ve sigaradan kaçınmak, karbonhidratlı yiyecekleri sınırlandırmak ve stresten uzak durmak başarıya olumlu katkı sağlayacaktır.

Profesör. Dr. Mehtap Polat, tüp bebek tedavisinin başarı olasılığının, işlemi yapan doktorun deneyimi ve uygulamanın yapıldığı laboratuvar koşullarından, dolayısıyla hastanemizdeki tüp bebek tedavisinin başarı oranlarından önemli ölçüde etkileneceğini özellikle vurguladı. dünyanın geri kalanında olduğu gibi ülke de klinikten kliniğe farklılık gösterecektir. Tüp bebek tedavisi için doktor seçimi hem başarı oranlarını hem de eşlerin bireysel özelliklerini etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir