Türk Telekom ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı


Telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Şirketin konsolide geliri önceki yıla göre %6 artışla 28 milyar TL'ye yükselirken, FAVÖK'ü de %23 artışla %36,6 marjla 10,3 milyar TL'ye ulaştı. Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinden itibaren fiber ağının uzunluğunu 441 bin km'ye çıkarırken, yurt içi fiber kapsama alanı da 32,2 milyona ulaştı. Şirketin aynı dönemde mobil abone sayısı ise 26,2 milyon oldu. Şirket ayrıca ilk çeyrek net kârının 1 milyar TL olduğunu ve aynı dönemde 4,6 milyar TL yatırım yapıldığını açıkladı.

Konuyla ilgili konuşan Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, şunları söyledi: “Teknolojik bilgi birikimimiz ve yatırımlarımızla, Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğuna yön verirken, teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olma vizyonunu da ileriye taşımak için çalışıyoruz. Ana iş kollarımızda devam eden ivme ile 2024 yılına iyi başladık ve tüm yıl için paylaştığımız tahminleri doğruladık. 2024 yılı ilk çeyreği hedefleriyle karşılaştırıldığında gelir artışı beklentilerimizle uyumlu olurken, FAVÖK marjı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansıyla bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. “Tahmin ettiğimiz gibi, ARPU büyümesi hızlandıkça ve daha da ileri gitmek için gerekli adımları atmaya devam ettikçe sabit genişbant katkısını artırdı” dedi.

Teknolojiyi iyiliğe ve faydaya dönüştürme vizyonuyla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Önal, şöyle konuştu: “Dijital dönüşümdeki öncü rolümüzle, sürdürülebilirlik ilkelerini tüm iş süreçlerimize teknoloji anlayışımızla entegre ederek çevre dostu adımlar atmaya devam ediyoruz. geleceği iyileştirir. Sürdürülebilir Tahvil ihracımızı yakın zamanda tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Sürdürülebilir finansman çerçevemiz kapsamında finans sektörü dışında uluslararası düzeyde sürdürülebilir tahvil ihraç eden ilk Türk şirketi olarak 500 milyon dolarlık ihracımızı başarıyla gerçekleştirdik. Sürdürülebilir bir enstrüman ihraç ederek finansal stratejimizi sürdürülebilirlik yol haritamız ve hedeflerimiz ile uyumlu hale getirdik. “Ülkemizde sürdürülebilir bir dönüşümün sağlanmasında öncü rol üstlenerek gerçekleştirdiğimiz bu ihracın, şirketimizin çevre dostu teknoloji yatırımlarını finanse edecek önemli bir varlık olacağına inanıyoruz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir