Türkiye'den Gambiyalı askerlere eğitim – Son haberler

351 Gambiyalı asker, 7-28 Nisan tarihleri ​​arasında başkent Banjul'da VIP koruma da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda özel eğitim kurslarına katıldı.

Eğitimin kapanış törenine Banjul'un Türkiye Büyükelçisi Fahri Türker Oba, Gambiya Savunma Bakanı Sering Modou Njie, Gambiya Genelkurmay Başkanı Mamat Cham ve çok sayıda asker katıldı.

Büyükelçi Oba, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Gambiya'ya verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Gambiya'dan Türkiye'ye teşekkür

Oba, verilen eğitimin hem İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi sırasında hem de sonrasında Gambiya güvenlik güçlerine fayda sağlayacağını söyledi.

Gambiya Savunma Bakanı Njie, Türkiye'nin Gambiya'nın kalkınmasında güvenilir bir ortak olduğunu belirterek, desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Njie, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e övgüde bulunarak, Türkiye ile Gambiya arasındaki ilişkilerin iyi bir seviyede ilerlediğini söyledi.

Gambiya Genelkurmay Başkanı Cham, Türkiye'nin devam eden desteğinden dolayı şükranlarını sunarak, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinin önemini dile getirdi.

Törenin ardından Türk heyeti onuruna düzenlenen akşam yemeğinde Gambiya Silahlı Kuvvetleri Bandosu, başta İzmir Marşı olmak üzere çeşitli eserler seslendirdi.

Gambiya, 4-5 Mayıs'ta 15. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine ev sahipliği yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir