CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den Fransa'daki Türklere aşırı sağ karşıtı çağrı

Özel, Bükreş'te de İngiliz İşçi Partisi'nin 14 yıl aradan sonra elde ettiği seçim zaferini kutladı.

REKLAM

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Cumartesi günü Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Uluslararası Sosyalist Avrupa Komitesi toplantısında yükselen aşırı sağa karşı “demokrasi”ye vurgu yaparak, ikinci generalin seçimlerin yapılmasını beklediğini söyledi. Pazar günü Fransa'da yapılacak. Ziyaret öncesinde ülkede yaşayan Türklere oy vermeye çağrıda bulundu.

Özel, “Yarın Fransa'da oy kullanacak ve sözlerimizi takdir eden tüm Fransız Türk vatandaşlarını, bir kez daha aşırı sağa karşı sandık başına giderek demokrasiden yana oy kullanmaya davet ediyorum.” dedi.

Konuşmasında aşırı sağa karşı uyarıda bulunan siyasetçi, şunları söyledi: “Sosyalist Enternasyonal'e üye partiler olarak vatandaşlarımızın sorunlarını çözecek politikalar üretecek kapasiteye ve tarihsel birikime sahibiz. Bunu halkımıza daha iyi anlatmak ve aşırı sağın yanıltıcı, yanıltıcı söylemlerine karşı onları uyarmak, uyandırmak.” dedi ve CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki başarısına değindi.

Özel, “Solun en önemli ve değişmez ilkelerinden biri olan 'değişim' ilkesiyle sosyal demokrasinin çağın koşullarına ayak uydurabildiğini ve gerçek sorunlara kalıcı çözümler üretebildiğini vatandaşlarımıza gösterdik.” dedi.

Türkiye'nin AB'ye katılım süreci

Toplantıda hazır bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu'yu selamlayan CHP lideri, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'deki girişimlerine ilişkin şunları söyledi: “Türkiye'yi ortak değerlerimizin, demokrasinin, insan haklarının ve hukukun öncüsü yapmayı iddia ediyoruz. hukuk. Bu talebin destekçileri olarak Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefinin kağıt üzerinde kalmasını kabul edemeyiz. “İktidara yolculuğumuz bu hedefin yolculuğudur” dedi.

Son olarak İngiltere'deki ilk genel sonuçlara değinen Özel, “Bu fırsatı değerlendirerek, iki gün önce seçimlerde büyük başarı elde eden kardeş partimiz İngiliz İşçi Partisi'ni tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi'nin toplantı sonrasında yayınladığı bildiride “CHP'nin AB'ye katılım sürecindeki mücadelesinin desteklendiği” belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir