Osman Kavala'nın “red” kararı sonrası açıklaması: “Keyfi cezaların devam edeceğini gösteriyor” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Geçtiğimiz günlerde Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve yeniden yargılama talebi reddedilen Osman Kavala'nın avukatları basına açıklama yaptı.

Gezi davasında demokrasiye bağlı kişilerin hiçbir delil olmadan yargılandığını belirten Kavala, yaklaşık 7 yıldır cezaevinde tutulduğunu hatırlattı.

“HER VATANDAŞIN HAYATI EŞİT DEĞERDEDİR”

Taleplerinin önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilebileceğini belirten Osman Kavala'nın açıklaması şöyle:

“Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı kişiler suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandı ve ağır cezalara çarptırıldı. Cezaevindeki yedinci yılım yakında dolacak.

Yerel mahkemelere ve Adalet Bakanlığı'na davanın yeniden incelenmesi yönündeki taleplerimizin reddedilmesi keyfi cezaların bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Ancak önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesinin taleplerimizi değerlendirip AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini umuyorum.

Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin hakim olacağı günlerin çok uzakta olmadığına inanıyorum. Vatandaşların özgür ve güvenli yaşama hakkının korunması Devletin temel yükümlülüğüdür. “Her vatandaşın hayatı aynı değerdedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir