Gazze'de yıkılan evlerin enkazında Amerikan yapımı mühimmat kalıntıları bulundu

Han Yunus'ta İsrail saldırıları sırasında yıkılan evlerin enkazında İsrail ordusunun kullandığı mühimmat kalıntıları görüldü.

Görüntülerde üzerinde ABD ve Amerikan Savunma Bakanlığı'nın “DOD” kısaltmasının yazılı olduğu roket ve mühimmat kalıntıları bulunuyor.

İsrail ordusunun kara saldırıları düzenlediği bölgelerde yaşayan Filistinliler, ilk kez Amerikan yapımı mühimmat kalıntısına rastlamadıklarını ve İsrail askerlerinin bunları “karadan saldırdıkları bölgelerde geniş çaplı yıkıma neden olmak için kullandıklarını” söylüyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan 4 Haziran'da yapılan açıklamada, ABD'den 25 adet F-35 savaş uçağının satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalandığı belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Nisan ayında imzaladığı dış yardım paketi, İsrail'e 26 milyar dolarlık askeri desteği içeriyordu; bunun 9 milyar doları, Gazze dahil savaş bölgelerine insani yardım olacaktı.

Filistinliler, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik sekiz aydır devam eden saldırılarından Tel Aviv yönetimine “koşulsuz destek sağlayan” Amerikan yönetiminin sorumlu olduğuna inanıyor.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 244 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 6 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 68 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 235 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 36 bin 654'e, yaralı sayısının ise 83 bin 309'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, halen enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarının yol açtığı büyük yıkımın Gazze'de “yaşama elverişsiz bir ortam yarattığı” açıklandı.

Saldırılar, yaklaşık 65 kanalizasyon pompasının kapatılmasına ve yaklaşık 70 kilometrelik kanalizasyon hattının tahrip olmasına neden oldu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 293'ü kara işgali sürecinde olan 644 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı.

Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerleri ve İsraillilerin 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarında 525 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir